A A A

Pielęgnacja kota brytyjskiego

Futro

 

Pielęgnacja futra kota brytyjskiego jest stosunkowo prosta, gdyż jego sierść jest krótka i nie wymaga częstego szczotkowania i kąpieli. Ważne jest jednak, aby do czesania przyzwyczajać już małe kocięta, co w późniejszym czasie bardzo ułatwi pielęgnajcję. A jeśli czesanie połączymy z zabawą, może stać się ono dla kota nawet przyjemnością. Dorosłe brytyjczyki wystarczy raz w tygodniu przeczesać gęstym grzebieniem lub włosianą szczotką, aby usunąć martwy włos.

 

Oczy

 

Koty brytyjskie ze względu na dość płaski pyszczek mają skrócone kanaliki łzowe, dlatego zdarza im się „płakać”. W miarę możliwości należy jak najczęściej usuwać wycieki bawełnianymi gazikami zamoczonymi w soli fizjologicznej lub świetliku. Pamiętajmy, by każde oko czyścić nowym gazikiem, zaczynając od zewnętrznego kącika oka.

 

Uszy

 

Czyszczenie uszu należy przeprowadzać regularnie, używając do tego celu waciki lub pałeczki nasączone specjalnym preparatem lub oliwką dla niemowląt. Czyścimy tylko zewnętrzną małżowinę ucha!

 

Zęby

 

Na zębach kotów brytyjskich bardzo często odkłada się kamień, którego zbytnie nagromadzenie powoduje choroby dziąseł i przyzębia, a także przykry zapach z pyszczka. Należy zatem dbać o higienę jamy ustnej naszego pupila i próbować myć jego zęby przynajmniej raz w tygodniu specjalną miękką szczoteczką zanurzoną w roztworze soli lub preparatach dostępnych w gabinetach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych. Nasz kot nie będzie tym zachwycony, ale alternatywą jest tylko zabieg usunięcia kamienia …

 

Pazurki

 

Co do obcinania pazurów  to przyznaję, że staram się skracać kotom pazurki tylko przed wystawami. Pamiętajmy, aby zapewnić kotu drapak, na którym będzie mógł ostrzyć swoje pazurki. W przeciwnym razie zacznie z pewnością korzystać z naszych sprzętów domowych, z czego nie będziemy zadowoloeni. Jeżeli jednak postanowimy obciąć pazury, zróbmy to specjalnymi cążkami pamiętając, aby nie przyciąć żywej tkanki.

 

Żywienie

 

Koty w naszym domu mają ciągły dostęp do świeżej wody oraz do suchej karmy renomowanych firm. Staramy się by ich dieta była zróżnicowana i zapewniała wszystkie potrzebne do życia składniki. Koty jedzą też chętnie karmy mokre, a także świeże mięso. Pamiętajmy, że bez dobrze dobranego pożywienia kot będzie nieszczęśliwy, zacznie chorować, a jego sierść stanie się matowa i szorstka.